Az Európai Unió mesterséges intelligencia (MI) törvény célja, hogy a vállalkozásoknál üzemelő MI rendszerek átláthatóan, etikus módon és biztonságosan működjenek. Az összetett szabályozási környezetben ajánlásaink azoknak a vállalkozásoknak segítenek egy proaktív stratégia kialakításában, amelyek általános MI megoldásokat használnak.
A vállalkozásoknak először is tisztázniuk kell szerepüket az MI ökoszisztémában. Azok a vállalatok, amelyek MI-t használnak, de nem fejlesztenek jelentősen, „telepítőként” (deployer) kerülnek besorolásra. A telepítők legfontosabb feladata az MI felügyelete, az adatminőség és az MI alkalmazásának átláthatósága.
A vállalkozásoknak azonosítaniuk kell MI rendszereiket és az EU AI törvény által meghatározott négy kockázati kategóriába kell őket besorolniuk: minimális, korlátozott, magas és elfogadhatatlan.
• Minimális kockázat: olyan eszközök, mint a spam szűrők és szövegjavaslatok.
• Korlátozott kockázat: chat-botok és ajánlórendszerek.
• Magas kockázatú alkalmazások: MI-alapú munkaerő toborzás, orvosi eszközök és autonóm járművek.
• Elfogadhatatlan kockázat: olyan rendszerek, mint a szociális kiértékelés vagy a biometrikus azonosítás nyilvános helyeken.
Az átfogó MI leltár létrehozása és rendszeres frissítése alapvetően fontos a törvényi megfelelés és az MI jogszerű használata szempontjából.
Javasolt kidolgozni egy speciális MI Etikai Kódexet (AI code of conduct), a cégen belül minden érdekelt fél közreműködésével. Ezenkívül a nagyobb szervezetek gyakran átfogó MI stratégiát is készítenek. Mindez segíti a cég munkatársait abban, hogy hatékonyan kezeljék az MI-hoz kapcsolódó kockázatokat, egyben elősegítve az átláthatóságot és a felelősségvállalást.
Minden munkatársat ki kell képezni az MI működésére és az MI etikai kódex alkalmazására annak érdekében, hogy felelősségteljesen használják az MI-t. A oktatásnak tartalmaznia kell az MI működését, a diszkrimináció elkerülését, a megfelelőségi követelményeket és az emberi felügyeletet.
Bár az automatizálás és a hatékonyság alapvető tényezői az MI elterjedésének, az emberi felügyelet továbbra is kulcsfontosságú. A magas kockázatú MI rendszereknek tartalmazniuk kell emberi beavatkozási mechanizmusokat, ha MI hiba történik. A vállalatoknak érdemes eszkalációs protokollt kidolgozni, biztosítva, hogy az MI felülírható legyen nem kívánt következmények esetén.
Ajánlott továbbá vészleállási eljárások meghatározása. A hibás működést meggátló mechanizmusok kulcsfontosságúak az MI által okozott károk megelőzésében, különösen az érzékeny szektorokban, mint az egészségügy, pénzügyek és közszolgáltatások.
Azok a vállalatok, amelyek mesterséges intelligenciát használnak szöveg, kép, hang vagy videó létrehozására vagy módosítására – különösen közérdekű tájékoztatás vagy deepfake tartalmak esetén –, kötelesek egyértelműen jelezni, hogy a tartalom mesterségesen generált vagy módosított. Ez az átláthatósági kötelezettség nem vonatkozik azokra az esetekre, amikor a KI által létrehozott tartalmat emberi ellenőrzés vagy szerkesztői felügyelet alá vonták, és egy természetes vagy jogi személy vállalja a szerkesztői felelősséget a közzétételért.
A törvényi megfelelés egyik legfontosabb aspektusa a részletes műszaki dokumentáció fenntartása. A vállalkozásoknak világos audit nyomvonalakat kell létrehozniuk, biztosítva azt, hogy az MI döntések megmagyarázhatók és visszakövethetők legyenek. Ez az átláthatóság különösen fontos olyan iparágakban, mint a pénzügyek és az egészségügy, ahol az AI által hozott döntések jelentős hatással lehetnek magánszemélyekre.
Első körben megpróbáltuk ezt a cikket a mesterséges intelligencia, azaz konkréten a ChatGPT illetve a Perplexity segítségével megírni, azt gondolva, hogy az MI-nek sikerül az MI-törvény gyakorlati alkalmazását három pontban összefoglalni.
Az eredmény csalódást okozott: az MI csak egy felületes és a gyakorlatban nem használható összefoglalót adott az MI-törvény legfontosabb szabályozási területeiről, azonban nem sikerült neki a törvény értelmezése arra nézve, hogy melyek a vállalkozások legfontosabb feladatai. Ezt követően saját magunk írtuk meg a cikket, az MI-t csak a fogalmazás pontosítására és az idegennyelvű fordítások elkészítésére használtuk.
Célunk, hogy maradandó értékeket teremtsünk ügyfeleink részére.
Ehhez kiemelkedő minőségű szolgáltatásokkal járulunk hozzá a következő területeken:
Esettanulmányainkban néhány gyakorlati példa segítségével mutatjuk be tevékenységünket és az ügyfeleink számára elért előnyöket:
A member firm of DFK International a worldwide association of independent accounting firms and business advisers